We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim AAA 4 Blister Pack Alkaline Batteries
SKU
49920
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 1300 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AAA-LR03 Micro
Category: Household Batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49920 |
| EAN | 0023942499206 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AAA batteries are the smallest model in the Verbatim range. They are recommended for use in devices such as MP3 players, cameras and toys that require constant power for long periods of time.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of battery cells | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499206 |
| Type | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499206 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Verbatim AAA 4 Blister Pack Alkaline B...
Login for pricing
|
Hot Product
Duracell LR44 household battery Single...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim 9V Alkaline Batteries
Login for pricing
|
Bestseller
Verbatim CR2032 Single-use battery Lit...
Login for pricing
|
New
Verbatim CR2025 Single-use battery Lit...
Login for pricing
|
Verbatim AA Alkaline Batteries
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49920
|
LR44
|
49924
|
49533
|
49532
|
49921
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AA
|





