We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim 9V Alkaline Batteries
SKU
49924
- Voltage: 9V
- Capacity: 500 mAh
- Height: 48.5mm
- Weight: 46g
- Model Code:9V-6LR61 9V Block
- Pack Size: 1
Category: Household Batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49924 |
| EAN | 4112015025636 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Out of Stock |
Verbatim's 9V batteries are recommended for use in house hold smoke alarms giving high performance, and piece of mind. The Verbatim 9V battery is also recommended for use in children's toys.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Features | |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 46 g |
| Other features | |
| Type | 9V-6LR61 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Verbatim 9V Alkaline Batteries
Login for pricing
|
Bestseller
Duracell LR44 household battery Single...
Login for pricing
|
Recommended
Duracell LR54 household battery Single...
Login for pricing
|
Hot Product
Duracell MN27 household battery Single...
Login for pricing
|
New
Duracell DL1616 Single-use battery CR1...
Login for pricing
|
Popular
Duracell D377 Single-use battery Silve...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49924
|
LR44
|
LR54
|
MN27
|
DL1616
|
D377
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Silver-Oxide (S)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|





