We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama HighSpeed SecureDigital Card 2 GB SD
SKU
55377
Category: Memory Cards
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 2 GB |
| SKU | 55377 |
| EAN | 4007249553775 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
Features:
-Extremely fast and very small removable memory card.
-To be written and erased as often as requested.
-Protection against unintentional overwriting of data.
-Suitable for terminal devices with SecureDigital slot.
-Tested Hama quality.
-Extremely fast and very small removable memory card.
-To be written and erased as often as requested.
-Protection against unintentional overwriting of data.
-Suitable for terminal devices with SecureDigital slot.
-Tested Hama quality.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 2 GB |
| Flash card type | SD |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 14 g |
| Technical details | |
| Capacity | 2 GB |
You may also be interested in
| Product |
Hama HighSpeed SecureDigital Card 2 GB...
Login for pricing
|
Hot Product
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
Login for pricing
|
Integral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1...
Login for pricing
|
Recommended
Integral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1...
Login for pricing
|
Popular
Integral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Login for pricing
|
Bestseller
Team Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC U...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
55377
|
INMSD2GV2
|
INMSDX64G10-90U1
|
INMSDH32G10-90U1
|
INSDH32G10-80U1
|
TUSDH32GCL10U03
|
| Manufacturer |
Hama
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Team Group
|
| Flash card type |
SD
|
MicroSD
|
MicroSD
|
MicroSD
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
2GB to 4GB
|
2GB to 4GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
32GB to 48GB
|





