We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ADAPTER
SKU
INMSDH32G10-90U1
- Ideal for smartphones, tablets and digital cameras
- Store more images, music and video on your tablet PC and smartphone than ever before
- UHS-I, Class 1 specification
- SD Adapter included
- 5 year warranty
Category: Memory Cards
| Flash card type | MicroSD |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| SKU | INMSDH32G10-90U1 |
| EAN | 5055288430815 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for smartphones and tablets to quickly transfer data, take high-res photos and Full HD video.
Enjoy more from your smartphone and tablet with the Integral UltimaPro microSDHC and microSDXC memory cards. Fast data transfer enables you to take high-res photos and Full HD video with confidence.
Enjoy more from your smartphone and tablet with the Integral UltimaPro microSDHC and microSDXC memory cards. Fast data transfer enables you to take high-res photos and Full HD video with confidence.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Black, White |
| Features | |
| Product colour | Black, White |
| Technical details | |
| Product colour | Black, White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 32 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.5 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1...
Login for pricing
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
Login for pricing
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
Login for pricing
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Login for pricing
|
Integral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Login for pricing
|
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDH32G10-90U1
|
INCF8GV2
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
INSDH4G10V1
|
INCF4GV2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
MicroSD
|
CFast
|
MicroSD
|
MicroSD
|
SD
|
CFast
|
| Capacity |
N/A
|
8GB to 12GB
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|





