We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra PWR-POE60W-0000 PoE adapter Gigabit Ethernet 55 V
SKU
PWR-POE60W-0000
Category: PoE Adapters
| SKU | PWR-POE60W-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Power Over Ethernet (POE) Injector
- IEEE 802.at (POE+) Compliant
- 60W, 55V DC Output
- 100-240V AC Input
- Supports up to 1000 Base-T applications
- Uses Microsemi PD-9501GC
- IEEE 802.at (POE+) Compliant
- 60W, 55V DC Output
- 100-240V AC Input
- Supports up to 1000 Base-T applications
- Uses Microsemi PD-9501GC
| Network | |
|---|---|
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 55 V |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Output power | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 55 V |
| AC adapter input voltage | 100-240 V |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
You may also be interested in
| Product |
Zebra PWR-POE60W-0000 PoE adapter Giga...
Login for pricing
|
Cisco MA-INJ-6 PoE adapter Gigabit Eth...
Login for pricing
|
StarTech.com 4-Port Multi-Gigabit PoE+...
Login for pricing
|
Cisco AIR-PWRINJ7= PoE adapter 5 Gigab...
Login for pricing
|
Fortinet GPI-145 PoE adapter Gigabit E...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PWR-POE60W-0000
|
MA-INJ-6
|
AS445C-POE-INJECTOR
|
AIR-PWRINJ7=
|
GPI-145
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Cisco
|
StarTech.com
|
Cisco
|
Fortinet
|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports |
2
|
2
|
8
|
N/A
|
2
|




