We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TOA A-230 audio amplifier Car Black
SKU
A-230
Category: Audio Amplifiers
| SKU | A-230 |
|---|---|
| EAN | 5056599050181 |
| Manufacturer | TOA |
| Availability | In Stock |
A-230 HV Easy to use and simple to install, the PA Amplifier A-230 includes features and functions suitable for different applications, such as background music, paging, oration, inter-communication, and car-calling.
| Audio | |
|---|---|
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| RMS rated power | 30 W |
| Ports & interfaces | |
| Microphone in | Yes |
| Technical details | |
| Purpose | Car |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Bass adjustment | Yes |
| Treble adjustment | Yes |
| Material | ABS, Steel |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 220-230 V |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 3.4 W |
| Maximum current | 4.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 350 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
TOA A-230 audio amplifier Car Black
Login for pricing
|
Hot Product
Vision TC3-AMP audio amplifier 2.0 cha...
Login for pricing
|
Bestseller
Signet PL1/K1 audio amplifier 1.0 chan...
Login for pricing
|
Recommended
Kramer Electronics 900N 2.0 channels B...
Login for pricing
|
Adastra A2 2.0 channels Black
Login for pricing
|
New
TOA A-2030DD audio amplifier 1.0 chann...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A-230
|
TC3-AMP
|
PL1/K1
|
900N
|
953.402UK
|
A-2030DD
|
| Manufacturer |
TOA
|
Vision
|
SIGNET
|
Kramer Electronics
|
Adastra
|
TOA
|
| Audio output channels |
N/A
|
2.0
|
1.0
|
2.0
|
2.0
|
1.0
|
| Purpose |
car
|
home
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Performance/stage
|
| Speakers connectivity type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
RCA
|
Binding post
|
N/A
|





