We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama microSDHC 16GB UHS-I Class 10
SKU
124138
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
microSDHC 16GB Class 10 UHS-I 80MB/s + Adapter/Mobile
- This removable storage medium allows data to be written and erased as many times as is required
- micro SecureDigital High Capacity Card (microSDHC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
Category: Memory Cards
| SKU | 124138 |
|---|---|
| EAN | 4047443300409 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Out of Stock |
- This removable storage medium allows data to be written and erased as many times as is required
- For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
- micro SecureDigital High Capacity Card (microSDHC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
- With a 6-month full version of Kaspersky Lab Total Security Multi-Device: protects three terminal devices from today's Internet threads, adds security for online banking, online shopping and more and keeps your kids safe online
- For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
- micro SecureDigital High Capacity Card (microSDHC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
- With a 6-month full version of Kaspersky Lab Total Security Multi-Device: protects three terminal devices from today's Internet threads, adds security for online banking, online shopping and more and keeps your kids safe online
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory adapter included | SD |
| Capacity | 16 GB |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 14 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Hama microSDHC 16GB UHS-I Class 10
Login for pricing
|
Integral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1...
Login for pricing
|
Popular
Integral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1...
Login for pricing
|
Hot Product
Integral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Login for pricing
|
Bestseller
Team Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC U...
Login for pricing
|
Integral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
124138
|
INMSDX64G10-90U1
|
INMSDH32G10-90U1
|
INSDH32G10-80U1
|
TUSDH32GCL10U03
|
INMSDX64G-100V10
|
| Manufacturer |
Hama
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Team Group
|
Integral
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
MicroSD
|
MicroSD
|
SD
|
MicroSDHC
|
MicroSD
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
16GB to 24GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|





