We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Solidigm D7-P5620 3.2 TB U.2 PCI Express 4.0 NVMe TLC 3D NAND
SKU
SSDPF2KE032T11Z
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | U.2 |
|---|---|
| Memory type | TLC 3D NAND |
| SSD capacity | 3200 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | SSDPF2KE032T11Z |
| EAN | 0840307303141 |
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Availability | In Stock |
The Highest Performance for the Most Demanding Workloads
At the top of our highest-performing SSD series, the Solidigm D7-P5620 is the industry’s most advanced PCIe product, performance-tuned for the real world. It’s designed with the highest endurance and tested with zero tolerance for data errors while delivering consistently durable performance.
Accelerate Your Write-Intensive and Mixed Workloads
For highly random, mixed-workload environments requiring low latency for improved user experience, the D7-P5620 delivers consistently amazing response time. For server-based storage solutions using virtualization software with random and sequential read/writes, it offers substantial random read IOPS and increases sequential write throughput.
Deploy With Confidence
Solidigm D7 Series drives are designed and tested with a passion for—and a relentless focus on—quality and reliability. Our data reliability is enhanced on multiple levels with PLI testing that simulates real-world conditions. Consistency is key, and this SSD provides up to 90% IOPS consistency and <0.3% IOPS variability over the life of the drive.
At the top of our highest-performing SSD series, the Solidigm D7-P5620 is the industry’s most advanced PCIe product, performance-tuned for the real world. It’s designed with the highest endurance and tested with zero tolerance for data errors while delivering consistently durable performance.
Accelerate Your Write-Intensive and Mixed Workloads
For highly random, mixed-workload environments requiring low latency for improved user experience, the D7-P5620 delivers consistently amazing response time. For server-based storage solutions using virtualization software with random and sequential read/writes, it offers substantial random read IOPS and increases sequential write throughput.
Deploy With Confidence
Solidigm D7 Series drives are designed and tested with a passion for—and a relentless focus on—quality and reliability. Our data reliability is enhanced on multiple levels with PLI testing that simulates real-world conditions. Consistency is key, and this SSD provides up to 90% IOPS consistency and <0.3% IOPS variability over the life of the drive.
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 3.2 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 6700 MB/s |
| Write speed | 3600 MB/s |
| Random write (4KB) | 341000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 3.2 TB |
| Read speed | 6700 MB/s |
| Write speed | 3600 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 341000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | U.2 |
| Random latency - read (up to) | 75 µs |
| Random latency - write (up to) | 15 µs |
| Sequential latency - read (up to) | 10 µs |
| Sequential latency - write (up to) | 13 µs |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (idle) | 5 W |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 3.2 TB |
| Read speed | 6700 MB/s |
| Write speed | 3600 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 341000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
|---|---|
| SSD form factor | U.2 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 165 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Power consumption (active) | 15 W |
| SSD form factor | U.2 |
| Other features | |
| Power consumption (active) | 15 W |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Solidigm D7-P5620 3.2 TB U.2 PCI Expre...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Login for pricing
|
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
Login for pricing
|
New
Panasonic FZ-VSD55151U internal solid...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 2 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSDPF2KE032T11Z
|
4XB7A13625
|
4XB7A13626
|
FZ-VSD55151U
|
MZ-77E4T0B/EU
|
MZ-77E2T0B/EU
|
| Manufacturer |
SOLIDIGM
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Panasonic
|
Samsung
|
Samsung
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
PC
|
PC
|
| Memory type |
TLC 3D NAND
|
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
V-NAND MLC
|
| SSD capacity |
2500GB to 3200GB
|
200GB to 250GB
|
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
U.2
|
3.5"
|
3.5"
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|




