We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seagate IronWolf Pro ST32000NT000 internal hard drive 32 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
ST32000NT000
Category: Internal Hard Drives
| SKU | ST32000NT000 |
|---|---|
| EAN | 8719706436830 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronWolf Pro |
IronWolf® Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hybrid-HDD cache memory | 512 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 32 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Laptop |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hybrid-HDD cache memory | 512 GB |
| Interface | Serial ATA III |
| Bytes per sector | 512e |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 32 TB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8.3 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (idle) | 6.8 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 695 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Seagate IronWolf Pro ST32000NT000 inte...
Login for pricing
|
Axis 03317-001 internal hard drive 12 TB
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate IronWolf Pro ST28000NT000 inte...
Login for pricing
|
Synology HAT5320-24T internal hard dri...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Exos X24 internal hard drive 2...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Exos M internal hard drive 28...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST32000NT000
|
03317-001
|
ST28000NT000
|
HAT5320-24T
|
ST24000NM002H
|
ST28000NM003K
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Axis
|
Seagate
|
Synology
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Notebook
|
Server
|
NAS
|
NAS
|
PC
|
Server/workstation
|





