We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seagate IronWolf Pro ST20000NT001 internal hard drive 20 TB 7200 RPM 256 MB 3.5"
SKU
ST20000NT001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
20 TB, SATA 6Gb/s, 26.11 x 101.85 x 146.99 mm, 670 g
Category: Internal Hard Drives
| Component for | NAS |
|---|---|
| SKU | ST20000NT001 |
| EAN | 8719706432276 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | IronWolf Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
IronWolf Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 285 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 285 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Mean time to failure (MTTF) | 2500000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.7 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 5.5 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 670 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate IronWolf Pro ST20000NT001 inte...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage HDD 10TB 3.5in NearLine...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
Login for pricing
|
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
Login for pricing
|
New
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Enterprise ST2400MM0129 intern...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST20000NT001
|
DELL-10TBNLSA/7-F21
|
857644-B21
|
861590-B21
|
819203-B21
|
ST2400MM0129
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Origin Storage
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA
|
SAS
|
SAS
|
Serial ATA
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
NAS
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|





