We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seagate FireCuda X1070 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
SKU
ZP2000GS3A001
- Ferocious speeds
- Game wherever
- Plug and play
- Store everything
- Stays cool
- Smart monitoring
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | ZP2000GS3A001 |
|---|---|
| EAN | 8719706441162 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | FireCuda |
| PDF URLs |
View PDF |
Real power. Unreal performance.
Lightning-fast and optimized for handheld gaming and PCs, FireCuda X1070 SSD serves up PCIe Gen4 speeds
for seamless booting, loading and multitasking. With generous space for all your games and streams, it offers
high-capacity storage without a premium price tag. Ruggedly durable, it’s built for sustained throughput and
thermal balance, ensuring smooth gameplay for extended gaming sessions.
Lightning-fast and optimized for handheld gaming and PCs, FireCuda X1070 SSD serves up PCIe Gen4 speeds
for seamless booting, loading and multitasking. With generous space for all your games and streams, it offers
high-capacity storage without a premium price tag. Ruggedly durable, it’s built for sustained throughput and
thermal balance, ensuring smooth gameplay for extended gaming sessions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 900000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 900000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Certification | RoHS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Power | |
| Power consumption (average) | 4.7 W |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 900000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | RoHS |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 2.25 mm |
| Depth | 80.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| SSD form factor | M.2 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Seagate FireCuda X1070 2 TB M.2 PCI Ex...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 2 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
New
HP 1TB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZP2000GS3A001
|
4XB7A13626
|
MZ-77E4T0B/EU
|
MZ-77E2T0B/EU
|
406L7AA
|
SKC3000D/4096G
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Lenovo
|
Samsung
|
Samsung
|
HP
|
Kingston Technology
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express
|
PCI Express 4.0
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC/notebook
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
V-NAND MLC
|
V-NAND MLC
|
TLC
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|
M.2
|





