We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seagate FireCuda X1070 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
SKU
ZP1000GS3A001
- Ferocious speeds
- Game wherever
- Plug and play
- Store everything
- Stays cool
- Smart monitoring
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | ZP1000GS3A001 |
|---|---|
| EAN | 8719706441155 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | FireCuda |
| PDF URLs |
View PDF |
Real power. Unreal performance.
Lightning-fast and optimized for handheld gaming and PCs, FireCuda X1070 SSD serves up PCIe Gen4 speeds
for seamless booting, loading and multitasking. With generous space for all your games and streams, it offers
high-capacity storage without a premium price tag. Ruggedly durable, it’s built for sustained throughput and
thermal balance, ensuring smooth gameplay for extended gaming sessions.
Lightning-fast and optimized for handheld gaming and PCs, FireCuda X1070 SSD serves up PCIe Gen4 speeds
for seamless booting, loading and multitasking. With generous space for all your games and streams, it offers
high-capacity storage without a premium price tag. Ruggedly durable, it’s built for sustained throughput and
thermal balance, ensuring smooth gameplay for extended gaming sessions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 900000 IOPS |
| Random read (4KB) | 850000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.4 |
| SSD capacity | 1 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 900000 IOPS |
| Random read (4KB) | 850000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Certification | RoHS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Power | |
| Power consumption (average) | 4.6 W |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.4 |
| SSD capacity | 1 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 900000 IOPS |
| Random read (4KB) | 850000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | RoHS |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 2.2 mm |
| Depth | 80.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| SSD form factor | M.2 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Seagate FireCuda X1070 1 TB M.2 PCI Ex...
Login for pricing
|
Hot Product
Origin Storage SSD 2TB 3.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
Origin Storage SSD 1TB 3.5in SATA 3D T...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
Popular
Origin Storage Inception SSD 2TB NVMe...
Login for pricing
|
Bestseller
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZP1000GS3A001
|
DELL-2TB-EMLC-S17
|
DELL-1000TLC-F21
|
DELL-2000MLC-S12
|
NB-2TBM.2/NVME
|
IBM-2TBMLC-BWC
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| Memory type |
N/A
|
eMLC
|
QLC
|
MLC
|
3D TLC
|
MLC
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
3.5"
|
2.5"
|
M.2
|
3.5"
|





