We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk 173386 USB flash drive 128 GB USB Type-A / Micro-USB Black, Transparent
SKU
SDDD3-128G-G46
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black,Silver,Transparent |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDDD3-128G-G46 |
| EAN | 0619659149697 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
- Removable storage medium with a USB 3.0 and micro USB connection that allows data to be written and erased as many times as is required
- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / Micro-USB |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Read speed USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 150 MB/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Read speed | 150 MB/s |
| Password protection | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Form factor | Slide |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 30.2 mm |
| Weight | 5.2 g |
| Height | 11.8 mm |
| Depth | 25.5 mm |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 24.4 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 24.4 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 118.9 mm |
| Master (outer) case length | 191.8 mm |
| Master (outer) case height | 181 mm |
| Master (outer) case gross weight | 700 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 173386 USB flash drive 128 GB...
Login for pricing
|
Integral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BL...
Login for pricing
|
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk 124109 USB flash drive 128 GB...
Login for pricing
|
Popular
Integral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
Login for pricing
|
Hot Product
SanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 12...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDDD3-128G-G46
|
INFD128GBCOU3.0
|
49168
|
SDCZ48-128G-U46
|
INFD16GCRYDL3.0197
|
SDCZ73-128G-G46
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Integral
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Integral
|
Sandisk
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Blue
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A / Micro-USB
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
N/A
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
16GB to 25GB
|
N/A
|
| Form factor |
slide
|
cap
|
slide
|
slide
|
cap
|
capless
|





