We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-ZE21C-NG tablet case 25.4 cm (10") Cover Black
SKU
RAM-GDS-SKIN-ZE21C-NG
- Protective sleeve features GDS® TechnologyTM and combines a hard plastic shell with soft, shock-absorbing rubber with additional cutout for the scanner; designed specifically for Zebra ET40 & ET45 10" enterprise tablet series; MIL-STD 810G drop tested
- GDS® connector and docking contacts provide charging and data sync capabilities across the GDS® EcosystemTM platform; Zebra ET40 & ET45 8" devices follow USB 3.1 charging specifications
- Accommodates the Expansion Back and PowerPack Battery
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Zebra |
| Maximum screen size | 10 " |
| SKU | RAM-GDS-SKIN-ZE21C-NG |
| EAN | 0793442899980 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | In Stock |
This IntelliSkin® Next Generation protective sleeve is designed specifically for the Zebra ET40 & ET45 10" enterprise tablet series. The insert molded design of the skin combines a hard plastic shell with soft, shock-absorbing rubber. Ruggedized charging contacts are located on the bottom of the IntelliSkin® for repetitive docking and compatibility across the GDS® Ecosystem™. This protective sleeve provides military-grade drop protection and cutouts to accommodate the scanning functions of the device. Other cutouts and space in the back of the IntelliSkin® provide compatibility with additional Zebra accessories such as the Expansion Back and PowerPack Battery. Connector points on the corners of the IntelliSkin® allow the ability to attach the GDS® Shoulder Strap accessory.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET4x |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Box |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET4x |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 322 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
New
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-ZE21C-NG table...
Login for pricing
|
Recommended
Getac GMBCX2 tablet case 29.5 cm (11.6...
Login for pricing
|
Popular
Getac GMBCX3 tablet case 20.6 cm (8.1&...
Login for pricing
|
Apple Smart Folio for iPad Air (4th Ge...
Login for pricing
|
Hot Product
Apple Smart Folio for iPad Air (5th ge...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-GDS-SKIN-ZE21C-NG
|
GMBCX2
|
GMBCX3
|
MH0A3ZM/A
|
MNA63ZM/A
|
SG-ET4X-10EXOSKL1-01
|
| Manufacturer |
RAM Mounts
|
Getac
|
Getac
|
Apple
|
Apple
|
Zebra
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Zebra
|
N/A
|
Getac
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Zebra
|
| Case type |
Cover case
|
Messenger case
|
Messenger case
|
Folio case
|
Folio case
|
Cover case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lavender
|
Black
|





