We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-SAM87-NG tablet case 31.5 cm (12.4") Cover Black
SKU
RAM-GDS-SKIN-SAM87-NG
- Protective sleeve features GDS® TechnologyTM and combines a hard plastic shell with soft, shock-absorbing rubber with additional cutout for an audio jack cable; designed specifically for Samsung Galaxy Tab S9+ & S9 FE+
- GDS® connector and docking contacts provide charging and data sync capabilities; universal positioning marker compatible with IntelliSkin® Next Generation docks
- External USB Type-C connector allows for charging capabilities when GDS® DocksTM are not available
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 12.4 " |
| SKU | RAM-GDS-SKIN-SAM87-NG |
| EAN | 0793442018930 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | In Stock |
The IntelliSkin® Next Generation protective sleeve for the Samsung Galaxy Tab S9+ & S9 FE+ includes all the great features of the original IntelliSkin® while adding several enhancements. An insert molded redesign of the skin combines a hard plastic shell with soft, shock-absorbing rubber. Ruggedized contacts for repetitive docking in field applications remain on the exterior, but are now flat to collect less dirt and allow for easier cleaning. And an integrated USB Type-C connector at the bottom of the skin allows for device charging even when you don’t have a GDS® Dock™ available. Like the original IntelliSkin®, these sleeves still provide military-grade drop protection and prevent damage to your device’s charging port from constant docking with an integrated GDS® connector molded directly into the skin. The IntelliSkin® Next Generation for the Samsung Galaxy Tab S9+ & S9 FE+ is compatible with a variety of GDS® Docks™ and accessories, as well as new docking cups for upgrading existing GDS® vehicle docks. Always Protected. Always Connected.®
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab S9+, S9 FE+ |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab S9+, S9 FE+ |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 367 g |
You may also be interested in
| Product |
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-SAM87-NG table...
Login for pricing
|
Recommended
Getac GMBCX2 tablet case 29.5 cm (11.6...
Login for pricing
|
Popular
Getac GMBCX3 tablet case 20.6 cm (8.1&...
Login for pricing
|
New
Honeywell RT10-CASE tablet case 25.6 c...
Login for pricing
|
Hot Product
Apple Smart Folio for iPad Air (5th ge...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-GDS-SKIN-SAM87-NG
|
GMBCX2
|
GMBCX3
|
RT10-CASE
|
MNA63ZM/A
|
SG-ET4X-10EXOSKL1-01
|
| Manufacturer |
RAM Mounts
|
Getac
|
Getac
|
Honeywell
|
Apple
|
Zebra
|
| Material |
Thermoplastic elastomer (TPE)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
N/A
|
Getac
|
Honeywell
|
Apple (brand)
|
Zebra
|
| Case type |
Cover case
|
Messenger case
|
Messenger case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
Cover case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lavender
|
Black
|





