We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Double Socket Arm
SKU
RAM-D-201U-C
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-D-201U-C |
|---|---|
| EAN | 0793442220111 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | In Stock |
The RAM-D-201U-C, short double socket arm, has a socket at both ends that accommodates 2.25" ball bases. A single spring inside the arm opens the end sockets, allowing you to pivot the ball and socket connection. This socket technology allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 5.71 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 752 g |
| Depth | 129.5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
RAM Mounts Double Socket Arm
Login for pricing
|
New
B-Tech SYSTEM 2 - Ø50mm Pole - 1m
Login for pricing
|
Popular
Motorola P1010338 mounting kit Black
Login for pricing
|
Hot Product
Zebra P1050667-034 mounting kit
Login for pricing
|
Bestseller
Datalogic Industrial Take Up Reel Black
Login for pricing
|
APC M6 Hardware Kit
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-D-201U-C
|
BT7850-100/B
|
P1010338
|
P1050667-034
|
7-0404
|
AR8100
|
| Manufacturer |
RAM Mounts
|
B-Tech
|
Zebra
|
Zebra
|
Datalogic
|
APC
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Proper use |
N/A
|
N/A
|
car
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Holder
|
N/A
|
| Mobile device type |
N/A
|
N/A
|
Portable printer
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





