We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless PJF2-UNV project mount Ceiling Black
SKU
PJF2-UNV
Login for pricing
In Stock:
3 available
PJF2 Projector Mount for Multimedia Projectors up to 50lb (22kg)
- Pre-installed security screws at all connection points
- Quick- release mechanism to easily service projector
- Features a 1-1/2" (38 mm) cable access hole allowing cables to be routed through projector mount out of sight
- Pre-assembled design reduces installation time
- Structural ceiling plate included for flush mounting applications
- Spider® Universal Adapter Plate extends up to 17.63" (448 mm) to fit most projector models
- Specifications: Tilt: ±15° Roll: ±15° Swivel: 360° (All with positive lock at any degree)
Category: Projector Mounts
Vector Pro™ II provides a clean look with its cable management capabilities. The included extension column connector incorporates internal cable management paths that keep unsightly cords concealed from view. The mount also features a ceiling plate, ball and socket design, multidirectional positioning (roll, pitch and yaw) for proper image alignment and preinstalled security hardware at every connection point. This projector mount is perfect for use in classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants or anywhere a projector needs to be mounted. The Vector Pro™ II can be flush mounted to the ceiling or mounted on the wall. It can also be mounted using 1-1/2" (38 mm) diameter extension column or 1/2" (38 mm) thread rod.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 22 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Certification | UL, GS TÜV |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 360° |
| Angle of rotation | 30° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 22 kg |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Certification | UL, GS TÜV |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 360° |
| Angle of rotation | 30° |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package width | 241 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package depth | 324 mm |
| Width | 448 mm |
| Height | 196 mm |
| Depth | 448 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Package width | 241 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package depth | 324 mm |
| Certification | UL, GS TÜV |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 360° |
| Angle of rotation | 30° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 22 kg |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL, GS TÜV |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024190 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Peerless PJF2-UNV project mount Ceilin...
Login for pricing
|
Hot Product
Peerless PRG-UNV project mount Ceiling...
Login for pricing
|
New
Optoma OWM3000 project mount Wall Grey
Login for pricing
|
Bestseller
Epson ELPMB62 project mount Wall White
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Universal Projector Wall...
Login for pricing
|
Optoma OWM3001ST project mount Wall Wh...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PJF2-UNV
|
PRG-UNV
|
OWM3000
|
V12HA06A06
|
PROJWALLMNT
|
OWM3001ST
|
| Manufacturer |
Peerless
|
Peerless
|
Optoma
|
Epson
|
StarTech.com
|
Optoma
|
| Mounting type |
ceiling
|
ceiling
|
wall
|
wall
|
wall
|
wall
|





