We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Mercury Elite Pro Dual HDD enclosure White 3.5"
SKU
OWCMED3ER0GB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 3.1 Gen 1, eSATA, fan, RAID, White, 1300g
- Hardware RAID 0, 1, span, and independent modes
- Fast USB 3.1 Gen 1 & eSATA connectivity
- Accelerate your workflow with transfer speeds up to 407MB/s
- Second-generation aluminum design with low-decibel cooling fan
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II,Serial ATA III |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5 " |
| Product type | HDD enclosure |
| SKU | OWCMED3ER0GB |
| EAN | 5715063109878 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Professional Grade Solution
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
The Hardware RAID Workhorse
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
Performance by Design
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.1 Gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive.
Support You Can Trust
Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
The Hardware RAID Workhorse
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
Performance by Design
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.1 Gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive.
Support You Can Trust
Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 3.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1, SPAN |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB connector gender | Male |
| USB ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1, SPAN |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | White |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Product type | HDD enclosure |
| Key lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | White |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 42 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 72 mm |
| Depth | 226 mm |
| Height | 135 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B, eSATA |