We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066080 mobile phone case 16.3 cm (6.4") Cover Black
SKU
066080
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Motorola Edge 50 Neo, Thinkphone 25, antimicrobial, 100% recycled, Spectrum_R
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | 066080 |
|---|---|
| EAN | 3700992533735 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case for Motorola Edge 50 Neo - Thinkphone 25 has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use.
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your smartphone by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your smartphone by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polymer |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Polybag |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Motorola |
| Compatibility | Edge 50 Neo - Thinkphone 25 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Motorola |
| Compatibility | Edge 50 Neo - Thinkphone 25 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |