We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066052 mobile phone case 15.5 cm (6.1") Cover Black
SKU
066052
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Reinforced, for iPhone 14/15, Solid Black Mat, Soft bag
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polymer |
| Product colour | Black |
| SKU | 066052 |
| EAN | 3700992529899 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case for iPhone 15 - iPhone 14 has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use. In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your iPhone 15 - iPhone 14 by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materialsand 100% dedicated to your device!
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polymer |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14, 15 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14, 15 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Drop proof up to | 3 m |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 066052 mobile phone case 15.5...
Login for pricing
|
Popular
Mobilis 031003 mobile phone case Black
Login for pricing
|
Hot Product
Mobilis 031002 mobile phone case Black
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge mobile phone case Holst...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
066052
|
031003
|
031002
|
031009
|
031008
|
77-81039
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
| Material |
Polymer
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
N/A
|
Pouch case
|
Holster case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
N/A
|
N/A
|
Holster case
|
Holster case
|
Cover case
|





