We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 060017 tablet case 27.9 cm (11") Folio Black, Transparent
SKU
060017
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Protective case with folio and reinforced corners for iPad Air 11'' 2024
- Transparent and flexible fitted case
- Smart flap
- Air Cell System : 4 reinforced corners
- Edges system : screen protection
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black,Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | 060017 |
| EAN | 3700992532615 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This flexible protective case with a flap and 4 reinforced corners will effectively protect your iPad Air 11'' M2 against scratched and drops during use or transport.
Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches. Its flap will also provide you an additional screen protection of your iPad Air 11''.
This folio is also designed to be use as an ergonomic support. A stylus holder is included for more convenience.
Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches. Its flap will also provide you an additional screen protection of your iPad Air 11''.
This folio is also designed to be use as an ergonomic support. A stylus holder is included for more convenience.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 11'' 2024 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 11'' 2024 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 216 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 216 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 060017 tablet case 27.9 cm (11...
Login for pricing
|
Popular
Honeywell CT40-RB-00 tablet case Bumpe...
Login for pricing
|
Hot Product
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
Login for pricing
|
New
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Recommended
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
060017
|
CT40-RB-00
|
031013
|
THZ785GL
|
981890114040
|
T21-8094
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Honeywell
|
Mobilis
|
Targus
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
| Material |
N/A
|
Rubber
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Bumper case
|
Holster case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Cover case
|





