We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 055042 mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Black
SKU
055042
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
T series protective case for Galaxy A52s 5G / A52 5G / A52
- Minimalist case ultra thin
- Protects from scratches and wear from daily use
- Perfect fit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 055042 |
| EAN | 3700992522647 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
To fully protect your smartphone wherever you go, MOBILIS® has created this T Series protective case, custom-made for your Galaxy A52s 5G / A52 5G / A52. Your smartphone will therefore be protected against everyday impacts and scratches. Equipped with precise cutouts and designed to perfectly fit your Galaxy A52 4G/5G, this protective case gives you full access to your camera and all connections. The design of this case means that you can use all your smartphone’s functions. Refined and versatile, the advantage of this protective case is that it can fit the shape of your Galaxy A52s 5G / A52 5G / A52, which retains its elegant design.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A52 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Drop proof, Shock resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A52 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Drop proof, Shock resistant |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 22 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 22 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |