We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 003064 TheOne Backpack 14-15.6" Blue zip 30% RECYCLED
SKU
003064
Login for pricing
In Stock:
10 available
003064 Mobilis TheOne Backpack 14-15.6" Blue zip 30% RECYCLED
- Eco-designed: 30% recycled materials GRS certified
- Trolley strap
- Dedicated laptop compartment
- 1 large compartment + reinforced laptop storage
- 1 accessory front pocket
Category: Laptop Cases
| SKU | 003064 |
|---|---|
| EAN | 3700992524887 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This THE ONE backpack is made from 30% recycled materials. It has a large compartment with reinforced laptop storage (up to 15.6'') and tablet storage. It is also equipped with a front pocket and two sides pockets for accessories. It will allow you an ergonomic transport as well as an optimal protection of your electronic devices like your tablet, your laptop or even your personal items thanks to dedicated compartments for each object.
| Features | |
|---|---|
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Tablet compartment | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 516 g |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 445 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Technical details | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 003064 TheOne Backpack 14-15.6...
Login for pricing
|
Popular
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
Login for pricing
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
Login for pricing
|
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
Login for pricing
|
Recommended
Targus Classic+ 45.7 cm (18") Bri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
003064
|
CN01
|
K63207EU
|
K62567US
|
CN415EU
|
CN418EU
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Nylon
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
17" to 18"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Messenger case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





