We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 001380 mobile device charger Universal Black AC Fast charging Indoor
SKU
001380
Login for pricing
In Stock:
106 available
Fast Wall Charger, 25W, USB-C for Smartphone & Tablet, black
- 1 USB-C port
- Max. power: 25W
- Compatible with all European power outlets (Type C / E / F)
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 001380 |
| EAN | 3700992532561 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This power adapter features 1 USB-C port with a maximum power output of 25 Watts. Its compact size means you can take it with you wherever you go to recharge your smartphone or tablet. Compatible with all USB-C charging cables (cable sold separately).
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 25 W |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 78 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 52 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Mobilis 001380 mobile device charger U...
Login for pricing
|
Popular
2-Power UMC0014A mobile device charger
Login for pricing
|
Mobilis Car Charger 2 USB Universal Bl...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
Login for pricing
|
New
Port Designs 900069-UK mobile device c...
Login for pricing
|
Hot Product
Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-W...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
001380
|
UMC0014A
|
001241
|
CCB001BTBK
|
900069-UK
|
JUIMAINPDPLGUSBC20WW
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
2-Power
|
Mobilis
|
Belkin
|
Port Designs
|
Juice
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|





