We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 001361 mobile device charger Universal Black AC Auto
SKU
001361
- 1 USB-C port
- Max. power: 20W
- Compatible with all European power outlets (Type C / E / F)
- GRS-certified recycled plastic
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Auto |
|---|---|
| SKU | 001361 |
| EAN | 3700992530390 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This power adapter features 1 USB-C port with a maximum power output of 20 Watts. Its compact size means you can take it with you wherever you go to recharge your smartphone or tablet. Compatible with all USB-C charging cables (cable sold separately). This product is made from GRS (Global Recycled Standard) certified recycled plastic.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum power | 20 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 38 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 001361 mobile device charger U...
Login for pricing
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
Login for pricing
|
Popular
Samsung EP-DN975 Black
Login for pricing
|
Hot Product
Port Designs 900069-UK mobile device c...
Login for pricing
|
Bestseller
Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-W...
Login for pricing
|
Recommended
Duracell DR6010A mobile device charger...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
001361
|
UMC0014A
|
EP-DN975BBEGWW
|
900069-UK
|
JUIMAINPDPLGUSBC20WW
|
DR6010A
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
2-Power
|
Samsung
|
Port Designs
|
Juice
|
Duracell
|
| Charger type |
Auto
|
N/A
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|





