We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microchip Technology PD-OUT/MBK/ET mounting kit
SKU
PD-OUT/MBK/ET
- Robust installation
- Ease the installation process
- Indoor and outdoor environment
Category: Mounting Kits
| SKU | PD-OUT/MBK/ET |
|---|---|
| EAN | 0844117002539 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Availability | Out of Stock |
Summary The outdoor mounting brackets PD-OUT/MBK/ET and PD-OUT/MBK/S are designed for wall mount installations as well as small and large poles (up to 8’’ diameter) installations. The outdoor mounting package is designed to ease the installation of PoE systems.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Compatibility | Microsemi PD-9001GO-ET/AC, PD-9501GO-ET/AC |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum pipe/tube diameter | 20.3 cm |
| Minimum pipe/tube diameter | 2.54 cm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |