We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lumens VC-TR60 8.6 MP Black, White 3840 x 2160 pixels 59.94 fps 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8")
SKU
VC-TR60W
- 4K 60fps
- 12x Optical Zoom HFOV 81°
- AI-based Human Detection
- HDMI, Ethernet, 3G-SDI, USB output
Category: Video Conferencing Cameras
| Maximum frame rate | 59.94 fps |
|---|---|
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.6 MP |
| Product colour | Black,White |
| SKU | VC-TR60W |
| EAN | 4711246503397 |
| Manufacturer | Lumens |
| Availability | In Stock |
Wide-Angle UltraHD
Featuring an 81° horizontal frame of view, VC-TR60 can shoot as wide as a webcam. Its 12x optical zoom means that it can focus tight, with the 4K sensor picking out every detail.
Tracking and Framing Modes
VC-TR60 features sophisticated auto-tracking and framing modes. Its intelligent facial recognition algorithms deliver smooth tracking for conferences, presentations, meeting rooms, classrooms, and studios.
Quad Video Output
The camera delivers video over HDMI and SDI, making it suitable for AV and video workflows. Its USB video output is compatible with most VC / UC platforms and the Ethernet port is optimized to stream video over IP.
Flexible Mounting
Install VC-TR60 upright or suspended from the ceiling using Lumens' dedicated mounts.
Featuring an 81° horizontal frame of view, VC-TR60 can shoot as wide as a webcam. Its 12x optical zoom means that it can focus tight, with the 4K sensor picking out every detail.
Tracking and Framing Modes
VC-TR60 features sophisticated auto-tracking and framing modes. Its intelligent facial recognition algorithms deliver smooth tracking for conferences, presentations, meeting rooms, classrooms, and studios.
Quad Video Output
The camera delivers video over HDMI and SDI, making it suitable for AV and video workflows. Its USB video output is compatible with most VC / UC platforms and the Ethernet port is optimized to stream video over IP.
Flexible Mounting
Install VC-TR60 upright or suspended from the ceiling using Lumens' dedicated mounts.
| Camera | |
|---|---|
| Megapixel (approx.) | 8.6 MP |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Optical zoom | 12x |
| Digital zoom | 8x |
| Focal length range | 3.4 - 43.3 mm |
| Minimum illumination | 1 lx |
| White balance | Auto, Manual |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Closest focusing distance | 0.1 m |
| Horizontal field of view | 81° |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Gain control type | Auto/Manual |
| PTZ control | Yes |
| Aperture range (F-F) | 1.8 - 3.6 |
| Number of camera presets | 256 |
| Slowest camera shutter speed | 0.04 s |
| Network streaming | Yes |
| Fastest camera shutter speed | 1/10000 s |
| 3D NR (Noise Reduction) | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Light exposure modes | Auto, Manual |
| Vertical field of view | 50° |
| Flip & mirror | Yes |
| PTZ protocols | ONVIF, UAC, UVC, VISCA |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Video | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 59.94 fps |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Video formats supported | H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, NV12 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Design | |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Table/Ceiling |
| Tilt angle range | -30 - 90° |
| Pan range | -170 - 170° |
| Tilt speed (min) | 0.1 °/sec |
| Tilt speed (max) | 60 °/sec |
| Pan speed (min) | 0.1 °/sec |
| Pan speed (max) | 100 °/sec |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| 3G-SDI output | Yes |
| Line-in | Yes |
| Power | |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | National Defense Authorization Act (NDAA), Trade Agreements Act (TAA) |
| Protocols | |
| Supported protocols | HTTP/ RTSP / RTMP / RTMPS / SRT |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Network | |
| Supported protocols | HTTP/ RTSP / RTMP / RTMPS / SRT |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Network streaming | Yes |
| Streaming capability | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | National Defense Authorization Act (NDAA), Trade Agreements Act (TAA) |
| Performance | |
| Auto-tracking | Yes |
| Auto framing | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 185 mm |
| Depth | 144 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 1.5 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lumens VC-TR60 8.6 MP Black, White 384...
Login for pricing
|
Bestseller
Huddly L1 20.3 MP Black 1920 x 1080 pi...
Login for pricing
|
Panasonic AW-UE20 8.46 MP Black 3840 x...
Login for pricing
|
Hot Product
AVer TR315 8 MP Black 3840 x 2160 pixe...
Login for pricing
|
Recommended
AVer PTZ231 2 MP White 1920 x 1080 pix...
Login for pricing
|
DataVideo PTC-145 2.07 MP White 1920 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VC-TR60W
|
7090043790948
|
AW-UE20KE
|
61S9120000AD
|
61S3320000AC
|
PTC-145TW
|
| Manufacturer |
Lumens
|
Huddly
|
Panasonic
|
AVer
|
AVer
|
DataVideo
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
White
|





