We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lumens CL511 security camera IP security camera Indoor 3840 x 2160 pixels Ceiling
SKU
CL511
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/2.8" 8.6MP CMOS, 300x, VGA/HDMI/RS-232/RJ-45/USB, DC/PoE, 2160p, Grey, 126 x 86 x 142mm, 800g
- 4K UHD 30fps Resolution
- 300x Total Zoom
- Supports RTSP streaming and PoE+
- Central Laser Marking Positioning
Category: Security Cameras
| SKU | CL511 |
|---|---|
| EAN | 4711246502864 |
| Manufacturer | Lumens |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Sharp 4K UHD Overhead Video
Lumens CL511 can be suspended from, or embedded into the ceiling. It provides presenters an unobstructed top view of a table top, podium, or demonstration area. The camera can shoot documents or objects larger than A0 size (over 88" x 48" / 2.2m x 1.2m) at up to 4K resolution.
Accurate Positioning
The CL511 can project mark the middle of the shooting area with a targeting laser, making it quick and easy to position objects accurately in the center of the frame. With 300x close-up capabilities, the camera is ready to capture the finest details.
Step-Up Onboard Collaboration
The CL511 supports a wireless mouse to access onboard collaboration tools for spotlighting a particular area. It also enables free drawing without a PC or any software. The addition of Lumens Ladibug program gives users access to advanced features such as text overlay, 4K recording, and use with a touch panel.
Fast & Easy Installation
Featuring HDMI, USB, VGA, and Ethernet video outputs, users can output to video conferencing platforms, projectors and large format displays, and devices connected to the local network.
The CL511 also supports Power over Ethernet (PoE+). Using a standard network cable, the visualizer can be operated without additional power supplies. These features significantly reduce installation time and costs.
Lumens CL511 can be suspended from, or embedded into the ceiling. It provides presenters an unobstructed top view of a table top, podium, or demonstration area. The camera can shoot documents or objects larger than A0 size (over 88" x 48" / 2.2m x 1.2m) at up to 4K resolution.
Accurate Positioning
The CL511 can project mark the middle of the shooting area with a targeting laser, making it quick and easy to position objects accurately in the center of the frame. With 300x close-up capabilities, the camera is ready to capture the finest details.
Step-Up Onboard Collaboration
The CL511 supports a wireless mouse to access onboard collaboration tools for spotlighting a particular area. It also enables free drawing without a PC or any software. The addition of Lumens Ladibug program gives users access to advanced features such as text overlay, 4K recording, and use with a touch panel.
Fast & Easy Installation
Featuring HDMI, USB, VGA, and Ethernet video outputs, users can output to video conferencing platforms, projectors and large format displays, and devices connected to the local network.
The CL511 also supports Power over Ethernet (PoE+). Using a standard network cable, the visualizer can be operated without additional power supplies. These features significantly reduce installation time and costs.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 15x |
| Video | |
| Image quality adjustment | Sharpness |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported | H.264, UVC 1.1, YUV |
| Supported video modes | 720p, 768p, 1080p, 2160p |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8.6 MP |
| Video recording | Yes |
| Audio | |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio formats supported | RTSP |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Management features | |
|---|---|
| Cloud-managed | No |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 13 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| DC-in jack | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X, Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 126 mm |
| Depth | 142 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 800 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Bundled software | Ladibug |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lumens CL511 security camera IP securi...
Login for pricing
|
New
PTZOptics Move 4K 20X Turret IP securi...
Login for pricing
|
Popular
PTZOptics Move 4K 30X Turret IP securi...
Login for pricing
|
PTZOptics Move 4K Turret IP security c...
Login for pricing
|
Hot Product
Axis P5654-E Mk II 50HZ Dome IP securi...
Login for pricing
|
Bestseller
Axis Q1808-LE Bullet IP security camer...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CL511
|
PT20X-4K-GY-G3
|
PT30X-4K-GY-G3
|
PT30X-4K-WH-G3
|
02914-001
|
02507-001
|
| Manufacturer |
Lumens
|
PTZOptics
|
PTZOptics
|
PTZOptics
|
Axis
|
Axis
|
| Type |
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Sensor type |
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
Grey
|
White
|
N/A
|
N/A
|
| Bluetooth |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Wi-Fi |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Night vision |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Power source type |
N/A
|
DC
|
DC
|
DC
|
PoE
|
PoE
|
| Placement supported |
indoor
|
indoor & outdoor
|
indoor & outdoor
|
indoor & outdoor
|
indoor & outdoor
|
outdoor
|
| Mounting type |
Ceiling
|
Ceiling/Wall/Pole
|
Ceiling/Wall/Pole
|
Ceiling/Wall/Pole
|
Ceiling
|
Wall
|
| Number of cameras |
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|





