We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Labelmate CAT-3-CHUCK Rewinder
SKU
LMR006
| Type | Rewinder |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | LMR006 |
| EAN | 2000009001365 |
| Manufacturer | Labelmate |
| Availability | Out of Stock |
The industry standard Heavy-duty Label Rewinder with an easy-loading ‘Quick-Chuck’. Ideal for production work. 76mm standard.* Size: W x D x H: 300 x 385 x 320 mm.
* The CAT-3-CHUCK, Standard, CAT-40 and 10-Inches are available for 38-, 40-, 44-, 70-, 76- and 100 mm diameter cores.
* The CAT-3-CHUCK, Standard, CAT-40 and 10-Inches are available for 38-, 40-, 44-, 70-, 76- and 100 mm diameter cores.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 320 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Labelmate CAT-3-CHUCK Rewinder
Login for pricing
|
New
Zebra P1046696-148 printer/scanner spa...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra P1058930-190 printer/scanner spa...
Login for pricing
|
Hot Product
Honeywell PM65-CUTTER printer/scanner...
Login for pricing
|
Recommended
Labelmate CAT-3-ACH Rewinder 1 pc(s)
Login for pricing
|
Zebra P1053360-016 printer/scanner spa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMR006
|
P1046696-148
|
P1058930-190
|
PM65-CUTTER
|
LMR005
|
P1053360-016
|
| Manufacturer |
Labelmate
|
Zebra
|
Zebra
|
Honeywell
|
Labelmate
|
Zebra
|
| Type |
Rewinder
|
Drive gear
|
Cutter
|
Cutter
|
Rewinder
|
Main logic board
|
| Device compatibility |
Label printer
|
Label printer
|
Label printer
|
Label printer
|
Label printer
|
Label printer
|





