We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kondor Blue KB-S8T-AR-Bk Rosette mount
SKU
KB-S8T-AR-BK
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | KB-S8T-AR-BK |
|---|---|
| EAN | 5068650993474 |
| Manufacturer | Kondor Blue |
| Availability | In Stock |
The ARRI Rosette to Sony 8T Mount offers a secure solution for converting an ARRI Rosette into a Sony 8T Mount. The captive ¼”-20 mounting bolt is secured by the rosette and attaches to Sony cinema cameras, like the FX6, through the 6mm mounting hole using the included 4mm hex tool.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Rosette mount |
| Connecting thread | 1/4" |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Connecting thread | 1/4" |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 45 g |
You may also be interested in
| Product |
Kondor Blue KB-S8T-AR-Bk Rosette mount
Login for pricing
|
Recommended
Kondor Blue KB-MT-10-BK camera mountin...
Login for pricing
|
Hot Product
Kondor Blue KB-ML Mounting plate
Login for pricing
|
Kondor Blue KB-NR-HSA-Bk Hot shoe
Login for pricing
|
Bestseller
PGYTECH P-CG-186 camera mounting acces...
Login for pricing
|
PGYTECH P-CG-194 camera mounting acces...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KB-S8T-AR-BK
|
KB-MT-10-BK
|
KB-ML
|
KB-NR-HSA-BK
|
P-CG-186
|
P-CG-194
|
| Manufacturer |
Kondor Blue
|
Kondor Blue
|
Kondor Blue
|
Kondor Blue
|
PGYTECH
|
PGYTECH
|
| Product type |
Rosette mount
|
Cable clamp
|
Mounting plate
|
Hot shoe
|
Beetle camera clip
|
Beetle camera clip
|





