We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kondor Blue KB-ClampM-Bk Mounting clamp
SKU
KB-CLAMPM-BK
- This camera rod clamp gives your 15mm rods a functional mount
- Lightweight, durable design machined from aerospace-Grade aluminum
- Standard 3/8"-16 anti-twist mount
- 2x 1/4"-20
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | KB-CLAMPM-BK |
|---|---|
| Manufacturer | Kondor Blue |
| Availability | In Stock |
This camera rod clamp is normally used to attach additional accessories such as Monitors, lights, mics, or an EVF to your rods or rail system.
The durable aluminum rod clamp attaches to any 15mm rod and provides a standard 3/8" Arri Mount with locating pins as well as two 1/4" mounts. Rods of different lengths are available here: 15mm rods.
The durable aluminum rod clamp attaches to any 15mm rod and provides a standard 3/8" Arri Mount with locating pins as well as two 1/4" mounts. Rods of different lengths are available here: 15mm rods.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Mounting clamp |
| Connecting thread | 1/4-20" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Connecting thread | 1/4-20" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 28 g |
You may also be interested in
| Product |
Kondor Blue KB-ClampM-Bk Mounting clamp
Login for pricing
|
Bestseller
Elgato Solid Arm Extension arm
Login for pricing
|
Recommended
Kondor Blue KB-MT-10-BK camera mountin...
Login for pricing
|
Hot Product
Kondor Blue KB-ML Mounting plate
Login for pricing
|
Kondor Blue KB-NR-HSA-Bk Hot shoe
Login for pricing
|
Kondor Blue KB-MQR-BALL-BL camera moun...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KB-CLAMPM-BK
|
10AAG9901
|
KB-MT-10-BK
|
KB-ML
|
KB-NR-HSA-BK
|
KB-MQR-BALL-BL
|
| Manufacturer |
Kondor Blue
|
Elgato
|
Kondor Blue
|
Kondor Blue
|
Kondor Blue
|
Kondor Blue
|
| Product type |
Mounting clamp
|
Extension arm
|
Cable clamp
|
Mounting plate
|
Hot shoe
|
Ballheads arm
|





