We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington UH4000C USB 3.0 4-Port Hub + Charging
SKU
K39122EU
- Add 4 USB ports for simple device expansion
- USB 3.0 for data speeds up to 5 Gbps, which is 10x faster than USB 2.0
- 1.5 AMPs are available to fast charge smartphones and/or a tablet when hub is plugged into a wall outlet for external power
- Plug & Play installation with no driver downloads necessary
- Compatible with systems running Windows XP or above and macOS 10.6 or above
- Charging ports are compliant with USB BC 1.2 standard and compatible with BC 1.2 devices such as iPad® 4th gen, iPad AirTM and iPad mini (check your device specs)
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | K39122EU |
| EAN | 5028252591515 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
4 USB 3.0 Charge and Sync Ports
Expand your device’s productivity capabilities by plugging your peripheral accessories into any of four USB 3.0 ports and then watch the battery on your smartphones and/or tablets charge up in the process with the available 3 AMPs of power

Lightning Fast Transfer Speeds
Using USB 3.0 technology, the hub supports transfer speeds up to 5 Gbps, which is 10 times faster than USB 2.0

Plug & Play Operation
Simply insert the USB cable on the hub into your device and it’s automatically ready to go with no need for a driver download

Universal compatibility
The adapter is compatible with devices running Windows XP or above and macOS 10.6 or above
75 mm x 51 mm x 14.5 mm
38g
38g
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows XP or above; macOS 10.6 or above |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 126 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 350 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 177 mm |
| Master (outer) case length | 195 mm |
| Master (outer) case height | 148 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.75 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 126 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 350 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows XP or above; macOS 10.6 or above |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington UH4000C USB 3.0 4-Port Hub...
Login for pricing
|
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 6 Port USB 3.0 / USB 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 7 Port USB 2.0 Metal Hub
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 4-Port USB 2.0 Hub - Meta...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K39122EU
|
42781
|
ST7320USBC
|
42794
|
ST4200USBM
|
42783
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Ports quantity |
N/A
|
4
|
6
|
7
|
4
|
4
|





