We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 2 TB (2048 GB) M.2 2280 SATA III SSD (2020 MODEL) for VERBATIM Vi560 S3 2TB and INSSD2TM280
SKU
VI560 S3 2TB-IN
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | VI560 S3 2TB-IN |
|---|---|
| EAN | 5056103894690 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | In Stock |
The M.2 2280 SATA form factor brings the speed and reliability of Solid State Drives to a much lower profile so you can add those benefits to laptops and ultrabooks. Reaching speeds of up to 520 MB/s read, 450 MB/s write speeds. The form’s increasing popularity means that many desktop motherboards are also compatible with these super fast, super quiet, super reliable drives.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2.05 TB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 522 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 2.05 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 522 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 450 MB/s |
| Protection features | Shock resistant |
| ECC | Yes |
| Memory type | TLC |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (read) | 3.3 W |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 2.05 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 522 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | TLC |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Protection features | Shock resistant |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 2.25 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 15 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Protection features | Shock resistant |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| ECC | Yes |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 2 TB (2048 GB) M.2 2280 SATA...
Login for pricing
|
Origin Storage SSD 1TB 3.5in SATA 3D T...
Login for pricing
|
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage Inception SSD 2TB NVMe...
Login for pricing
|
Hot Product
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
Popular
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VI560 S3 2TB-IN
|
DELL-1000TLC-F21
|
DELL-2000MLC-S12
|
NB-2TBM.2/NVME
|
IBM-2TBMLC-BWC
|
HP-2000TLC-BWC
|
| Manufacturer |
Integral
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| Memory type |
TLC
|
QLC
|
MLC
|
3D TLC
|
MLC
|
TLC
|
| SSD capacity |
2000GB to 2500GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
2.5"
|
M.2
|
3.5"
|
3.5"
|




