We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB USB3.0 DRIVE SLIDE BLUE UP TO R-80 W-10 MBS
SKU
INFD16GBSLDBL3.0
- Stylish blue casing
- Capless design; slide to open, protects USB connector when closed, no cap to lose
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD16GBSLDBL3.0 |
| EAN | 5055288437708 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Convenient push and slide mechanism so you don’t have to worry about losing the cap and putting your photos, videos, music and documents at risk.
The Integral Slide USB Flash Drive is with the convenient push and slide mechanism of the Integral Slide USB Flash Drive, you don’t have to worry about losing the cap and putting your photos, videos, music and documents at risk.
The Integral Slide USB Flash Drive is with the convenient push and slide mechanism of the Integral Slide USB Flash Drive, you don’t have to worry about losing the cap and putting your photos, videos, music and documents at risk.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 9 MB/s |
| Read speed | 80 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 16 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 9 MB/s |
| Read speed | 80 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Capless |
| Packaging data | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 22 g |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 22 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 115 mm |
You may also be interested in
| Product |
Integral 16GB USB3.0 DRIVE SLIDE BLUE...
Login for pricing
|
Recommended
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Login for pricing
|
Popular
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Login for pricing
|
Integral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Login for pricing
|
Bestseller
Verbatim PinStripe - USB Drive 8 GB -...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 32 GB -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD16GBSLDBL3.0
|
INFD16GBARC
|
INFD32GBARC
|
INFD8GBCOU
|
49062
|
49064
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Product colour |
N/A
|
Silver
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
16GB to 25GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 50GB
|
| Form factor |
capless
|
capless
|
capless
|
cap
|
slide
|
slide
|





