We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB MICRO SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP TO 100MBS READ
SKU
INMSDH16G-100V10
- Video Speed Class 10 (V10)
- A1 App Performance Specification - high IOPS ensures best performance in compatible smartphones and tablets
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
Category: Memory Cards
Perfect for smartphones and tablets - enjoy more space for photos, videos, music and apps - 100MB/s* transfer speeds for fast data transfer and reliable photography.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 16 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | UKCA |
You may also be interested in
| Product |
Integral 16GB MICRO SDHC UHS-1 U1 CL10...
Login for pricing
|
New
Team Group microSDHC 8GB Class 10
Login for pricing
|
Hot Product
Team Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC U...
Login for pricing
|
Bestseller
Hama 00124134 memory card 16 GB SDHC U...
Login for pricing
|
Popular
Integral 16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 U...
Login for pricing
|
Recommended
Team Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC U...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDH16G-100V10
|
TUSDH8GCL1003
|
TUSDH32GCL10U03
|
00124134
|
INSDH16G-100V10
|
TUSDH16GCL10U03
|
| Manufacturer |
Integral
|
Team Group
|
Team Group
|
Hama
|
Integral
|
Team Group
|
| Flash card type |
N/A
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
SDHC
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 48GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|





