We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CB318EE/364 Ink cartridge cyan, 300 pages ISO/IEC 24711 3ml for HP PhotoSmart B 110/C 309/D 5460/Plus/Premium
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Cyan (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| SKU | CB318EE |
|---|---|
| EAN | 0883585705269 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
Compatible Printers: HP PhotoSmart Premium B 410 Series, HP PhotoSmart 5510 e-All-in-One, HP PhotoSmart eStation C 510 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 d, HP PhotoSmart D 5400 Series, HP PhotoSmart Premium C 410 e, HP OfficeJet 4622, HP PhotoSmart 6500 Series, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 d, HP PhotoSmart Plus B 209 b, HP DeskJet 3070 Series, HP PhotoSmart 6510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Wireless B 109 c, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 a, HP PhotoSmart B 8550, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 f, HP PhotoSmart Premium C 309 g, HP PhotoSmart 5525 e All-in-One, HP PhotoSmart Plus, HP DeskJet D 5445, HP PhotoSmart Premium B 010 Series, HP PhotoSmart Premium B 010 a, HP PhotoSmart Premium C 410 a, HP PhotoSmart 5522 e All-in-One, HP DeskJet 3524, HP PhotoSmart Plus B 209 c, HP PhotoSmart C 6380, HP PhotoSmart 5515 e-All-in-One, HP PhotoSmart 7510 e-All-in-One, HP PhotoSmart D 5445, HP PhotoSmart D 5463, HP PhotoSmart D 5468, HP PhotoSmart D 7560, HP PhotoSmart Plus B 209 a, HP PhotoSmart Premium Fax, HP PhotoSmart Premium Touchsmart Web, HP PhotoSmart Premium C 410 Series, HP PhotoSmart C 5390, HP PhotoSmart 5514 e-All-in-One, HP PhotoSmart Premium Fax C 309 a, HP PhotoSmart Premium B 010 b, HP PhotoSmart 5520 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium C 310 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 n, HP PhotoSmart Premium B 210 a, HP PhotoSmart C 5373, HP OfficeJet 4610, HP PhotoSmart C 5383, HP DeskJet 3522, HP PhotoSmart eStation C 510 Series, HP PhotoSmart Wireless B 109 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 g, HP PhotoSmart Premium B 210 e, HP PhotoSmart Premium B 210, HP PhotoSmart Premium C 410 c, HP PhotoSmart Premium B 410 c, HP PhotoSmart Wireless B 100 Series, HP OfficeJet 7515, HP PhotoSmart Plus B 200 Series, HP PhotoSmart 6520 e All-in-One, HP OfficeJet 4620, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 e, HP PhotoSmart eStation, HP PhotoSmart D 7500 Series, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 c, HP PhotoSmart D 5460, HP PhotoSmart Premium B 210 Series, HP PhotoSmart C 5300 Series, HP PhotoSmart C 5370, HP DeskJet 3520 e-All-in-One, HP PhotoSmart C 5388, HP PhotoSmart Premium B 210 c, HP PhotoSmart Wireless B 109 f, HP PhotoSmart Premium TouchSmart Web C 309 n, HP PhotoSmart 6525 e All-in-One, HP PhotoSmart C 6383, HP PhotoSmart C 5380, HP PhotoSmart B 109 a, HP DeskJet 3521, HP PhotoSmart Premium B 410 a, HP PhotoSmart Premium C 410 b, HP PhotoSmart 7520 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium B 210 b, HP PhotoSmart 5524 e All-in-One, HP PhotoSmart Wireless B 109 b, HP PhotoSmart Premium C 410 d, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 Series, HP PhotoSmart C 5393, HP PhotoSmart C 5324, HP PhotoSmart C 6300 Series, HP DeskJet D 5400 Series, HP PhotoSmart Wireless B 109 e, HP DeskJet 3070 A, HP PhotoSmart C 6324, HP DeskJet D 5460
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CB318EE |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Small medium business |
| Compatibility | HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705320, 883585705351, 884962754481, 883585705269, 883585705283, 883585705276, 883585705290 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705320; (251) 883585705351; (301) 884962754481; (ABB) 883585705269; (ABE) 883585705283; (BA1) 883585705276; (BA3) 883585705290 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 107 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705320, 883585705351, 884962754481, 883585705269, 883585705283, 883585705276, 883585705290 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705320; (251) 883585705351; (301) 884962754481; (ABB) 883585705269; (ABE) 883585705283; (BA1) 883585705276; (BA3) 883585705290 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.76 kg (6.08 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CB318EE/364 Ink cartridge cyan, 300...
Login for pricing
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Hot Product
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
Login for pricing
|
New
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CB318EE
|
1037B001
|
0623B001
|
2146B001
|
0622B001
|
51604A
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Yellow
|
Yellow
|
N/A
|
Magenta
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
HP
|





