We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CB317EE/364 Ink cartridge foto black, 130 pages ISO/IEC 24711 130 Photos 3ml for HP PhotoSmart C 309/D 5460/7510
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~130 photos)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Ideal for owners of 5-cartridge HP printers who want to print quality photos at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Photo black |
|---|---|
| Capacity | 130.00 |
| Colour | photoblack |
| Content (ml) | 3.00 |
| SKU | CB317EE |
| EAN | 0883585705146 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
Compatible Printers: HP PhotoSmart C 5373, HP PhotoSmart Premium C 410 Series, HP PhotoSmart 7520 e All-in-One, HP PhotoSmart 7510 e-All-in-One, HP PhotoSmart C 5383, HP PhotoSmart C 6300 Series, HP PhotoSmart C 6383, HP PhotoSmart Premium B 410 Series, HP PhotoSmart Premium Touchsmart Web, HP PhotoSmart D 5400 Series, HP DeskJet D 5400 Series, HP PhotoSmart Premium C 410 e, HP PhotoSmart C 6380, HP PhotoSmart C 5390, HP PhotoSmart D 7500 Series, HP PhotoSmart D 5460, HP PhotoSmart Premium C 309 g, HP PhotoSmart C 5370, HP PhotoSmart Premium C 410 a, HP PhotoSmart B 8550, HP PhotoSmart Premium B 410 c, HP PhotoSmart C 5393, HP PhotoSmart Premium C 410 d, HP PhotoSmart C 5380, HP PhotoSmart Premium C 310 a, HP PhotoSmart Premium C 410 b, HP PhotoSmart C 6324, HP PhotoSmart Premium TouchSmart Web C 309 n, HP PhotoSmart Premium B 410 a, HP PhotoSmart Premium C 410 c, HP PhotoSmart D 5468, HP PhotoSmart D 7560, HP DeskJet D 5445, HP PhotoSmart C 5388, HP PhotoSmart C 5324, HP OfficeJet 7515, HP DeskJet D 5460, HP PhotoSmart Premium Fax C 309 a, HP PhotoSmart Premium Fax, HP PhotoSmart D 5463, HP PhotoSmart D 5445, HP PhotoSmart C 5300 Series
| Features | |
|---|---|
| Ink type | Dye-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CB317EE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 364 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705207, 883585705238, 884962754474, 883585705146, 883585705160, 883585705153, 883585705177 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705207; (251) 883585705238; (301) 884962754474; (ABB) 883585705146; (ABE) 883585705160; (BA1) 883585705153; (BA3) 883585705177 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 107 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705207, 883585705238, 884962754474, 883585705146, 883585705160, 883585705153, 883585705177 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705207; (251) 883585705238; (301) 884962754474; (ABB) 883585705146; (ABE) 883585705160; (BA1) 883585705153; (BA3) 883585705177 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.76 kg (6.08 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP CB317EE/364 Ink cartridge foto blac...
Login for pricing
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
Login for pricing
|
Hot Product
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CB317EE
|
1037B001
|
0623B001
|
2146B001
|
0622B001
|
51604A
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
Yellow
|
N/A
|
Magenta
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
HP
|





