We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C6657AE/57 Printhead cartridge color, 500 pages ISO/IEC 24711 17ml for HP DeskJet Series 5550/PhotoSmart 100/PhotoSmart 145/PhotoSmart 7660/PSC 1110
- Original HP 57 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~500 pages); 1 Magenta (~500 pages); 1 Yellow (~500 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Customers doing graphics and text-based documents and photo enthusiasts who want to be able to produce high quality, long-lasting photos, copies or enlargements.
- Depend on Original HP 57 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 500.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 17.00 |
| SKU | C6657AE |
| EAN | 0884962780664 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP PSC 2510 XI, HP PSC 1350 Series, HP PSC 1355, HP PhotoSmart 7762, HP DeskJet 9680, HP DeskJet 450 Series, HP PSC 1210 XI, HP PSC 1200 Series, HP PSC 1315 XI, HP PSC 2170, HP OfficeJet 4100 Series, HP OfficeJet 6110 XI, HP PSC 2150, HP PhotoSmart 7450, HP OfficeJet 5500 Series, HP PhotoSmart 7345, HP PhotoSmart 7660, LSK ODP 200, HP OfficeJet 4252, HP OfficeJet 4110 Z, HP PSC 2400 Series, HP OfficeJet 4251, HP PSC 2420, HP DeskJet 450 WBT, HP PhotoSmart 7550, HP PhotoSmart 7655, HP DeskJet 5500 Series, HP OfficeJet 5510 XI, HP PSC 2110 XI, HP PSC 2510, HP PSC 2110 Series, HP PhotoSmart 7459, HP PSC 2550, Olivetti JOB-JET M 300, HP DeskJet 5150 W, LSK CD Printer 5000 Series, HP Digital Copier Printer 410, HP DeskJet 450 CI, HP DeskJet 9680 GP, HP DeskJet F 4190, HP OfficeJet 4219, HP OfficeJet 5500, HP OfficeJet 5510 V, HP OfficeJet 4105, HP PSC 1215, HP PhotoSmart 7762 W, HP DeskJet 5100 Series, HP DeskJet F 4140, HP PhotoSmart 230 XI, HP PSC 2210 XI, HP DeskJet 9600 Series, HP DeskJet 5551, HP OfficeJet 4212, Output Solutions Flatjet C 680, HP PhotoSmart 7200 Series, HP PhotoSmart 7150, Odixion Digistudio 3000, Seiko Precision CD Printer 5000, HP PSC 1345, HP PSC 2410 Series, HP OfficeJet 4215 XI, HP OfficeJet 4215 V, HP OfficeJet 4214, HP PSC 1350 V, HP PSC 2110, HP PSC 1205, HP DeskJet 5552, HP OfficeJet 5515, HP Digital Copier 410, HP DeskJet 5650, HP DeskJet F 4194, HP DeskJet F 4172, HP OfficeJet 4259, OTC Flatjet C 680 Series, HP PSC 2000, HP PSC 1312, HP PhotoSmart 245, HP OfficeJet 4215 Series, HP PhotoSmart 245 XI, Olivetti JOB-JET P 210, HP PSC 1110 V, HP PhotoSmart 7260, HP PSC 2175, HP PhotoSmart 7760, HP PSC 1315, HP PSC 2410, HP PSC 1210, HP PhotoSmart 7100 Series, HP PhotoSmart 145 XI, HP DeskJet F 4180, HP PSC 1110, HP DeskJet 5145, HP PhotoSmart 7960, HP PhotoSmart 230, HP PhotoSmart 7755, HP PhotoSmart 7300 Series, HP DeskJet F 4185, HP PSC 1219, HP PhotoSmart 100, HP DeskJet F 4175, HP DeskJet F 4100 Series, LSK CD Printer 5000 Pro Recorder, HP PSC 1110 XI, HP OfficeJet 6150, HP DeskJet 5550 C, HP DeskJet 9650, HP OfficeJet 4215, HP OfficeJet 4250, HP DeskJet 5652, HP PSC 1100 Series, HP OfficeJet 4255, HP OfficeJet 5510, HP PSC 2405, HP PhotoSmart 7700 Series, HP PSC 1315 V, HP PSC 1110 Series, HP PSC 2210, HP PSC 1350 XI, HP DeskJet 5650 W, HP PhotoSmart 7350, OTC Flatjet C 680, Seiko Precision CD Printer 5000 Pro Recorder, HP OfficeJet 4115, HP PhotoSmart 145, HP PhotoSmart 230 Series, HP PSC 1317, HP OfficeJet 4110, HP DeskJet F 4150, HP PSC 2410 V, OTC Flatjet C 680 XI, HP PhotoSmart 130 XI, HP DeskJet 5600 Series, Seiko Precision CD Printer 5000 Series, LSK CD Printer 5000, HP DeskJet 5151, HP OfficeJet 4110 Series, HP PSC 2410 XI, LSK CD Printer 5000 PRO, HP Fax 1240 XI, HP PSC 2210 V, HP PhotoSmart 240 Series, Olivetti JOB-JET M 400, HP PSC 1315 Series, HP PhotoSmart 7960 GP, HP PSC 1340, HP PSC 1217, HP PSC 1315 S, Telecom Italia Fax Tiziano, HP OfficeJet 5505, HP DeskJet 5850, HP PSC 2110 V, HP PSC 2200 Series, HP Fax 1240, HP DeskJet 5655, HP DeskJet F 4135, HP PhotoSmart 7900 Series, HP OfficeJet 4110 V, HP OfficeJet 6110, HP PSC 2115, HP PSC 2105, HP DeskJet 5150, HP PhotoSmart 7450 XI, HP PhotoSmart 140 Series, HP PhotoSmart 7600 Series, HP PSC 1350, HP DeskJet 450 CBI, HP OfficeJet 4105 Z, HP OfficeJet 5510 Series, HP PSC 2100 Series, HP PhotoSmart 130 Series, HP DeskJet 9670, HP PSC 2500 Series, HP DeskJet F 4155 e, HP PhotoSmart 7400 Series, HP PSC 2450, Seiko Precision CD Printer 5000 PRO, HP PSC 2210 Series, HP PhotoSmart 130, HP OfficeJet 4110 XI, HP PSC 1310, HP DeskJet 5550, HP OfficeJet 4200 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 500 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 57 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736161176, 884962780671, 884962780664 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (999) 808736161176; (UUQ) 884962780671; (UUS) 884962780664 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36.3 mm |
| Weight | 56 g |
| Height | 140.5 mm |
| Depth | 116.1 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 113 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 113 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736161176, 884962780671, 884962780664 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (999) 808736161176; (UUQ) 884962780671; (UUS) 884962780664 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 5.5 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP C6657AE/57 Printhead cartridge colo...
Login for pricing
|
New
Epson C13T653100/T6531 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T653300/T6533 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Epson C13T653900/T6539 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C6657AE
|
C13T653100
|
C13T653300
|
C13T653900
|
C13T26164010
|
C13T26364010
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Photo black
|
Vivid Magenta
|
Light Light Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|





