We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B82L1AE/302/304 Printhead cartridge multi pack black + color 120pg + 100pg Pack=2 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
Compatible Printers: HP DeskJet 3750, HP DeskJet 2633, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP DeskJet 3630, HP Envy 5055 All-ln-One, HP OfficeJet 4654, HP DeskJet 3730 Series, HP Envy 5032 All-ln-One, HP DeskJet 3720 seagrass, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP DeskJet 3720 Series, HP DeskJet 2130, HP DeskJet 3760, HP OfficeJet 3831, HP DeskJet 3720 blue, HP OfficeJet 5230, HP OfficeJet 4656, HP DeskJet 3735, HP DeskJet 2134, HP OfficeJet 3800 Series, HP DeskJet 2132, HP DeskJet 3730, HP Envy 5000 Series, HP DeskJet 3732, HP DeskJet 3764, HP DeskJet 2622, HP DeskJet 3638, HP DeskJet 3634, HP DeskJet 3750 Series, HP DeskJet 2634, HP DeskJet 3632, HP OfficeJet 3838, HP OfficeJet 4650, HP Envy 5034 All-ln-One, HP DeskJet 3633, HP Envy 4520 e-All-in-One, HP DeskJet 2632, HP DeskJet 1112, HP DeskJet 2630 Series, HP DeskJet 2136, HP Envy 4522 e-All-in-One, HP DeskJet 2620, HP DeskJet 2600, HP OfficeJet 3830, HP DeskJet 2620 Series, HP DeskJet 3637, HP DeskJet 3635, HP OfficeJet 4655, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP DeskJet 3630 Series, HP DeskJet 2630, HP DeskJet 3720, HP OfficeJet 3832, HP DeskJet Ink Advantage 3700 MFP, HP Envy 5052 All-ln-One, HP DeskJet 3631, HP DeskJet 3636, HP DeskJet 2621, HP DeskJet 3760 Series, HP DeskJet 1110, HP OfficeJet 3836, HP OfficeJet 4657, HP OfficeJet 3835, HP Envy 5020 All-ln-One, HP OfficeJet 5200 Series, HP OfficeJet 3833, HP DeskJet 2100 Series, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP DeskJet 3733, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP OfficeJet 3834, HP OfficeJet 5220, HP OfficeJet 4650 Series, HP OfficeJet 5232, HP DeskJet 3639, HP DeskJet 2623, HP Envy 5030 All-ln-One, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP OfficeJet 4658, HP DeskJet 3762, HP Envy 5010 All-ln-One, HP Envy 4520 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Twin pack |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139719, 199764139726, 199764139733, 199764139740, 199764139757 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139719; (30B) 199764139726; (LS1) 199764139733; (LS2) 199764139740; (LS3) 199764139757 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Weight | 110 g |
| Height | 170 mm |
| Depth | 38 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 170 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 170 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 24 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 369 x 271 x 192 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139719, 199764139726, 199764139733, 199764139740, 199764139757 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139719; (30B) 199764139726; (LS1) 199764139733; (LS2) 199764139740; (LS3) 199764139757 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 24 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 369 x 271 x 192 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 45 pc(s) |
| Pallet gross weight | 140.2 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.3 kg |
| Case or master carton quantity | 24 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 369 x 271 x 192 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.58 kg (7.9 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP B82L1AE/302/304 Printhead cartridge...
Login for pricing
|
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13S020476/PJMB100 Ink waste box...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CH562EE/301 Printhead cartridge col...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
Login for pricing
|
Recommended
HP CH564EE/301XL Printhead cartridge c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B82L1AE#LS1
|
2971B001
|
C13S020476
|
CH562EE
|
CH563EE
|
CH564EE
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Epson
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
Epson
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Supply type |
Twin pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





