We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 705 Rechargeable Wireless EMEA mouse
SKU
AZ7B1AA#ABB
- Simplify workflows and access smarter shortcuts to conference calls and productivity tasks with the HP Shortcut Wheel,[2] 7 programmable buttons,[3] and a dedicated Copilot button[8] and metal, fast scrolling wheel.
- Stay running with an ultra-fast rechargeable supercapacitor, providing up to 30 days of use[4] from a 3-minute charge.[1] Seamlessly connect across multiple devices via Bluetooth and the HP Unifying Dongle[3] and enjoy smooth tracking with 6000 DPI.
- Enjoy all-day comfort with an ambidextrous mouse made with soft, durable liquid silicone rubber that is easy-to-sanitize.
- The HP Rechargeable Wireless Mouse, is made with at least 50% post-consumer recycled materials[5] and comes in FSC certified packaging.[6] Plus, by choosing this mouse, you can help prevent over 100,000 batteries from ending up in landfills worldwide within the next four years.[7]
Category: Mice
| SKU | AZ7B1AA#ABB |
|---|---|
| EAN | 0198701895138 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Smarter shortcuts, simpler workflows
Simplify workflows and access smarter shortcuts to conference calls and productivity tasks with the HP Shortcut Wheel,[2] 7 programmable buttons,[3] and a dedicated Copilot button[8] and metal, fast scrolling wheel.

Built to last. Designed for comfort.
Enjoy all-day comfort with an ambidextrous mouse made with soft, durable liquid silicone rubber that is easy-to-sanitize.
HP 705 Rechargeable Wireless Mouse EMEA. Product colour: Black
| Mouse | |
|---|---|
| Multi-device support | Yes |
| Silent click | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| HP segment | Home, Business |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Weight | 105 g |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 1000 x 1080 mm (47.2 x 39.4 x 42.5") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1080 mm |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 105 g |
| Width | 118 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 40 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 175 g |
| Package width | 133 mm |
| Package depth | 90.5 mm |
| Package height | 55 mm |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Other features | |
| Weight | 105 g |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 1000 x 1080 mm (47.2 x 39.4 x 42.5") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1080 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 705 Rechargeable Wireless EMEA mouse
Login for pricing
|
Recommended
Kensington Orbit Optical Trackball
Login for pricing
|
Popular
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Marathon Mouse M705
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Wireless Full-Size...
Login for pricing
|
Hot Product
CHERRY MW 3000 Wireless Mouse, Black,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AZ7B1AA#ABB
|
64327EU
|
K72337EU
|
910-001949
|
K72370EU
|
JW-T0100
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Kensington
|
Logitech
|
Kensington
|
CHERRY
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth + USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Buttons quantity |
8
|
2
|
2
|
7
|
6
|
5
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Scroll type |
Wheel
|
N/A
|
Ring
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|





