We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision 43-inch Floor Standing Digital Signage
SKU
DS-D6043UL-B/S
Login for pricing
In Stock:
1 available
42.5", 3840 x 2160, D-LED, 6.5 ms, 500 cd/m, 1000:1, 60 Hz, Cortex-A17 1.6 GHz, 2 GB / 16 GB EMMC, 2x 5 W, Android 6.0.1, 2 MP, Wi-Fi, Bluetooth, RJ-45, HDMI, VGA, RJ-45, USB, RFID, 100-240 VAC, 50/60 Hz, 7 x 24 h
- Metallic Appearance Light weight body with integrative design. The front high-transmittance tempered glass provides reliable protection
- Exquisite Image Industrial A+ interface, auto-coloring and image-enhancing engine
- Variable Materials Static and dynamic materials, including pictures, audio, video, scrolling subtitle, PDF, webpage, live video, number calling, pop-up pictures, etc
- Flexible Program Schedule Free schedule and district display of multiple materials. Multiple play modes with customization support
- Centralized Management Remotely control and manage one or more screens, such as timed startup/shutdown, quick startup/shutdown, brightness/volume timed adjustment, and screenshot preview. Remote program release and local (USB) program update
- Organization Permission 5-level organization available for managing materials, programs, terminals, and users. Create custom user with precise permission assignment. Multiple permission templates available
- Multiple Security Safeguards 3-level check of materials, programs, and schedules to prevent mistake release. Screensaver password to protect displaying. Encryption of data storage and transmission to avoid data tampering. With no default password, users can activate and set initial password to guarantee the password safety
Category: Signage Displays
| SKU | DS-D6043UL-B/S |
|---|---|
| EAN | 6931847174422 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | In Stock |
| Display | |
|---|---|
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 941.184 x 529.416 mm |
| Display technology | LED |
| Colour gamut | 72% |
| Display diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 6.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2451 x 0.2451 mm |
| Native aspect ratio | 9:16 |
| Colour depth | 8 bit |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Speaker impedance | 8 Ω |
| Design | |
| Product design | Kiosk design |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Vertical |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 54.1 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A17 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Operating system installed | Android 8.1 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Video formats supported | 3GP, ASF, AVI, DAT, DIVX WEBM, FLV, MKV, MOV, MP4, MPG, TS, VOB, WMA |
| Audio formats supported | 3GP, FLAC, IMY, M4A, MP1, MP2, MP3, OGG, RTTTL, RTX, WAV, WMA, XMF |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 585.1 mm |
| Height (with stand) | 1767.3 mm |
| Depth (with stand) | 450 mm |
| Weight | 48.5 kg |
| Weight (with stand) | 63.5 kg |
| Display width | 585.1 mm |
| Display depth | 55 mm |
| Display height | 1705.8 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A17 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Operating system installed | Android 8.1 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Video formats supported | 3GP, ASF, AVI, DAT, DIVX WEBM, FLV, MKV, MOV, MP4, MPG, TS, VOB, WMA |
| Audio formats supported | 3GP, FLAC, IMY, M4A, MP1, MP2, MP3, OGG, RTTTL, RTX, WAV, WMA, XMF |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Features | |
| Base colour | Black |
| Technical details | |
| Power supply type | Internal |
| Stand included | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Weight (with stand) | 63.5 kg |
| Other features | |
| Power supply type | Internal |
| Stand included | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Width (with stand) | 585.1 mm |
| PC Audio out | Yes |
| Height (with stand) | 1767.3 mm |
| Display technology | LED |
| Depth (with stand) | 450 mm |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Weight (with stand) | 63.5 kg |
| Energy efficiency scale | A to G |
You may also be interested in
| Product |
Hikvision 43-inch Floor Standing Digit...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung QE75T Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Recommended
Elo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5...
Login for pricing
|
Popular
Elo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 43...
Login for pricing
|
Philips 50BDL3117P/00 Signage Display...
Login for pricing
|
Hot Product
LG 55VH7J Signage Display Panorama des...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS-D6043UL-B/S
|
LH75QETEPGCXEN
|
E344056
|
E344260
|
50BDL3117P/00
|
55VH7J
|
| Manufacturer |
Hikvision
|
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Philips
|
LG
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
N/A
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
3
|
2
|
| Product design |
Kiosk design
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Panorama design
|




