We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hanwha QNV-C9011R security camera Dome IP security camera Indoor 3840 x 2160 pixels Ceiling
SKU
QNV-C9011R
Login for pricing
In Stock:
3 available
8MP IR Vandal Dome Camera, 8MP, Color: 0.03Lux(F1.6, 1/30sec), BW: 0.003Lux(F1.6, 1/30sec, 30IRE)
- Max. 8MP resolution
- Max. 30fps
- Color: 0.03Lux(F1.6, 1/30sec), BW: 0.003Lux(F1.6, 1/30sec, 30IRE)
- Focal length: 3.0mm fixed focal
- H.265, H.264, MJPEG codec supported
- Multiple streaming up to 5 profiles
- Day & Night (ICR), WDR (120dB)
- Micro SD/SDHC/SDXC 1 slot 256GB
- IP66, IK10, NEMA4X
Category: Security Cameras
| SKU | QNV-C9011R |
|---|---|
| EAN | 8801089220301 |
| Manufacturer | HANWHA |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Design | |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.03 lx |
| Tilt angle range | -35 - 70° |
| Pan range | 0 - 350° |
| White balance | ATW, AWC, Manual, Outdoor, Indoor |
| Angle of rotation | 355° |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5~1/12000 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 108° |
| Lens viewing angle, vertical | 59° |
| Lens viewing angle, diagonal | 127° |
| Number of Privacy masking areas | 32 |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focus | Yes |
| Recognize distance (wide) | 11.2 m |
| Observe distance (wide) | 22.5 m |
| Identify distance (wide) | 5.6 m |
| Detect distance (wide) | 55.8 m |
| Focal length range | 3 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Flip & mirror | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | WiseNR Ⅱ, Smart Super Noise Reduction V (SSNR V) |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440, 1920 x 1080 (HD 1080), 1280 x 960, 800 x 600 (SVGA), 800 x 448, 720 x 576, 720 x 480, 640 x 480 (VGA), 320 x 240 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Audio | |
| Audio formats supported | G.711 μ-law, G.726, ADPCM, G.711, AAC-LC |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, CDP, SRTP(TCP, UDP Unicast), MQTT |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Flash memory | 1000 MB |
| RAM capacity | 2000 MB |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Motion sensor | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS, EAP-PEAP, MSCHAPv2 |
| Digest authentication | Yes |
| Audit log | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 8.5 W |
| Power consumption (typical) | 4.9 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 77 mm |
| Diameter | 11 cm |
| Weight | 522 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), EAC |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), EAC |
| Safety warning | UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 NO. 62368-1, IEC 62471 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
You may also be interested in
| Product |
Hanwha QNV-C9011R security camera Dome...
Login for pricing
|
Popular
APC Camera, Pod, NetBotz, 165 High Def...
Login for pricing
|
Recommended
Hanwha QNO-8080R security camera Bulle...
Login for pricing
|
Bestseller
Hanwha QNV-6082R security camera Dome...
Login for pricing
|
Hot Product
Hanwha QNV-8080R security camera Dome...
Login for pricing
|
Hanwha XNB-8000 Box IP security camera...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QNV-C9011R
|
NBPD0165
|
QNO-8080R
|
QNV-6082R
|
QNV-8080R
|
XNB-8000
|
| Manufacturer |
HANWHA
|
APC
|
HANWHA
|
HANWHA
|
HANWHA
|
HANWHA
|
| Type |
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
| Ethernet LAN |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Sensor type |
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Grey
|
White
|
White
|
N/A
|
| Bluetooth |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Wi-Fi |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Night vision |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Power source type |
PoE
|
PoE
|
PoE
|
PoE
|
PoE
|
PoE
|
| Placement supported |
indoor
|
indoor & outdoor
|
outdoor
|
outdoor
|
outdoor
|
indoor
|
| Mounting type |
Ceiling
|
N/A
|
Ceiling/Wall
|
Ceiling
|
Ceiling
|
N/A
|
| Number of cameras |
up to 1
|
up to 1
|
N/A
|
up to 1
|
N/A
|
up to 1
|





