We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 00205140 audio cable 3 m TOSLINK Black, Grey
SKU
205140
Login for pricing
In Stock:
11 available
Audio Optical Fibre Cable, ODT Plug (Toslink), Metal, 3.0 m
- High-tech cable sheath reinforced with aramid fibres: especially sturdy, heat-resistant and long-lasting
- Robust metal plug with the best shielding for reliable signal transmission
- Easy to lay thanks to the elastic, environment-friendly TPE material
- High-quality materials for excellent sound quality without interference
- Gold-plated plug with low contact resistance for secure signal transmission
- Flexible materials guarantee optimum kink protection and prevent cable breakage
- Elegant and flexible fabric jacket for additional kink protection
- Specially polished contact surfaces with perfect fit for lossless transition to avoid refractions of light
- Highly flexible optical fibre cable for ultra-fast and interference-free signal transmission
Category: Audio Cables
| SKU | 205140 |
|---|---|
| EAN | 4047443438508 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
This optical cable guarantees excellent sound quality: high-tech Aramid fibres, perfect fit and highly flexible fibre-optic cable. This audio cable will not only bring joy with its crystal-clear sound, but also with its long service life.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | TOSLINK |
| Connector 2 | TOSLINK |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Other features | |
| Package weight | 147 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hama 00205140 audio cable 3 m TOSLINK...
Login for pricing
|
New
Videk 3.5mm Plug to 2 Phono Plugs Ster...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct 4OPT-115 audio cable 15...
Login for pricing
|
Cables Direct 4OPT-120 audio cable 20...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin AV10164BT04-GRY audio cable 1.2...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 15m Premium AV 3xPhono to 3xPhon...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
205140
|
4109-20
|
4OPT-115
|
4OPT-120
|
AV10164BT04-GRY
|
35696
|
| Manufacturer |
Hama
|
Videk
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Belkin
|
Lindy
|
| Connector 1 |
TOSLINK
|
N/A
|
TOSLINK
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
3 x RCA
|
| Connector 2 |
TOSLINK
|
N/A
|
TOSLINK
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
3 x RCA
|




