We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GBC Binding Cover Leather Grain A3
SKU
T22410029
- Classic design: the stylish look of leather, LeatherGrainTM is one our most popular covers
- Suitable for most binding styles: the large selection of classic colour options means these covers are ideal for popular binding styles including CombBind® and WireBind
Category: Binding Covers
| SKU | T22410029 |
|---|---|
| EAN | 5028252247696 |
| Manufacturer | GBC |
| Availability | Out of Stock |
Binding doesn't get any easier! As the name suggests, LeatherGrain™ Covers evoke the distinctive, elegant look and feel of real leather. Made from a high content wood pulp and recycled materials, these sturdy covers provide exceptional durability and incorporate colour fastening features to ensure your reports stay looking pristine and don’t fade over time. LeatherGrain™ Covers are available in an extensive 14 colour range. Selected colours are also available with the option of a pre-punched front window to show off your title page underneath. Colour: black. 250gsm. A3 format. Pack size: 100.
| Features | |
|---|---|
| Material | Carton |
| Format | A3 |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 422 mm |
| Package height | 21 mm |
| Format | A3 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 422 mm |
| Package height | 21 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Material | |
| Material | Carton |
You may also be interested in
| Product |
GBC Binding Cover Leather Grain A3
Login for pricing
|
Hot Product
Fellowes 53152 binding cover A4 Plasti...
Login for pricing
|
New
Fellowes 53151 binding cover A4 Plasti...
Login for pricing
|
Bestseller
GBC Binding Cover Poly Clear View A4 3...
Login for pricing
|
Recommended
Leitz impressBIND cover Soft 3,5 mm
Login for pricing
|
Popular
GBC Binding Covers HiClear A3 PVC 150...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T22410029
|
53152
|
53151
|
IB386848
|
73980035
|
CF121880
|
| Manufacturer |
GBC
|
Fellowes
|
Fellowes
|
GBC
|
Leitz
|
GBC
|
| Format |
A3
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A3
|




