We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1389 holder Passive holder Barcode scanner Black
SKU
7160-1389
- Designed to be a no-drill mounting solution
- Adjustable pocket to secure most wired or wireless handheld barcode scanners
- Tilt adjustability provides ergonomic comfort and ease of use
- Versatile design compatible to mount in between Gamber-Johnson docks/cradles and forklift mounting solutions
- Ability to orient on both sides of Gamber Johnson docks/cradles
- Multiple mounting hole patterns including VESA 75mm and AMPs for compatibility to various GJ docks/cradles and forklift mounting solutions
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Barcode scanner |
| SKU | 7160-1389 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Scanner Pocket Tablet Mount
Minimize your work envelope by securely mounting your handheld device adjacent to your Gamber-Johnson dock/cradle.
Minimize your work envelope by securely mounting your handheld device adjacent to your Gamber-Johnson dock/cradle.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Barcode scanner |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Barcode scanner |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 336.6 mm |
| Height | 156.2 mm |
| Weight | 1.47 kg |