We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1313-00 mounting kit
SKU
7160-1313-00
Login for pricing
In Stock:
1 available
Samsung Galaxy Tab Active2 Charging Cradle with Power Adapter and Bare Wire Lead
- Designed for the Samsung Galaxy Tab Active2 rugged tablet with rugged case
- Kit includes Samsung Tab Active2 Living Hinge Charging Cradle (Item No. 7160-1313-00) and 12-24Vdc , 5V with Bare Wire Lead (Item No. 19161)
- 12-24V power input range to support a wide range of mobile applications
- 5V, 3A Max of output
- Simple, one-handed operation:
- Insert bottom of the tablet into the cradle, push top of the tablet against top clip until clip engages
- To remove, push up on top clip with thumb and pull tablet out of cradle
- Cradle design is compatible with Samsung’s built-in Near Field Communication (NFC); perform tasks with another NFC device without taking the Samsung tablet out of the cradle
- Access to all control buttons and camera while docked
- USB-C charging port with integrated cable restraint (to connect to power supply), includes USB-C charging cable with bare wire end
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-1313-00 |
|---|---|
| EAN | 0041898990851 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | In Stock |
The Samsung Tab Active2 Charging Cradle features POGO pin connector with a wiring harness and power supply that provides power to your tablet's battery as it'll stay charged and ready to go.
| Technical details | |
|---|---|
| Input voltage | 24 V |
| Compatibility | Galaxy Tab Active2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 210 g |
| Width | 235.5 mm |
| Depth | 48.3 mm |
| Height | 144.3 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
Gamber-Johnson 7160-1313-00 mounting kit
Login for pricing
|
Bestseller
Ergotron 34" Wall Track
Login for pricing
|
APC AP9569 mounting kit Black
Login for pricing
|
Recommended
APC Wall Mount, Kit, NetBotz, Wall Mou...
Login for pricing
|
Popular
Elo Touch Solutions E668194 mounting kit
Login for pricing
|
Hot Product
Elo Touch Solutions E163604 mounting kit
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7160-1313-00
|
31-018-182
|
AP9569
|
NBAC0301
|
E668194
|
E163604
|
| Manufacturer |
Gamber-Johnson
|
Ergotron
|
APC
|
APC
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|





