We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Excel 542-028-BK rack accessory Rack shelf
SKU
542-028-BK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Sliding Shelves 563mm Depth (Mounting Depth: 605mm-855mm) Black
Category: Rack Accessories
| SKU | 542-028-BK |
|---|---|
| EAN | 5055540533711 |
| Manufacturer | EXCEL |
| Availability | Out of Stock |
Environ rack shelves can be used to support both active and non-active data equipment within the rack that is not 19" rack mountable. These shelves can be used to support equipment from any industry to create the desired solution.
Installation is achieved by attaching to both the front and rear 19" profiles using M6 fixing hardware and are vented allowing for air circulation around the communication equipment.
Installation is achieved by attaching to both the front and rear 19" profiles using M6 fixing hardware and are vented allowing for air circulation around the communication equipment.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Depth (max) | 85.5 cm |
| Width | 482 mm |
| Depth | 605 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
New
Excel 542-028-BK rack accessory Rack s...
Login for pricing
|
Hot Product
Eaton ELRACK rack accessory
Login for pricing
|
Recommended
APC Horizontal Cable Organizer 1U
Login for pricing
|
APC 1U Airflow Management Blanking Pan...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 1U High-density Brush Str...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
542-028-BK
|
ELRACK
|
AR8425A
|
AR8108BLK
|
CMBRUSH1U
|
CABSHELF22V
|
| Manufacturer |
EXCEL
|
Eaton
|
APC
|
APC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
Rack shelf
|
N/A
|
Cable management panel
|
Blank panel
|
Cable management panel
|
Shelf
|





