We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LCM2X1UP TV mount 139.7 cm (55") Black
SKU
LCM2X1UP
Category: TV Mounts & Stands
Chief's FUSION ceiling mounted solutions make it possible to construct menu board in prominent locations where walls aren't available. Combine to easily create longer menu boards. Great for digital signage installations.
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL |
| Packaging data | |
| Package weight | 23 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
New
Chief LCM2X1UP TV mount 139.7 cm (55&q...
Login for pricing
|
Popular
Chief PNRIWUB TV mount Black
Login for pricing
|
Hot Product
B-Tech Heavy Duty Twin Cantilever Arm...
Login for pricing
|
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Recommended
Neomounts WL55-875WH1 TV floor stand 5...
Login for pricing
|
Bestseller
Neomounts WL55-875BL1 TV floor stand 5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LCM2X1UP
|
PNRIWUB
|
BT8228/B
|
462341
|
WL55-875WH1
|
WL55-875BL1
|
| Manufacturer |
Chief
|
Chief
|
B-Tech
|
Manhattan
|
Neomounts
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Wall
|
Wall
|





