We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K2W110B monitor mount / stand 76.2 cm (30") Black Wall
SKU
K2W110B
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 18.1 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | K2W110B |
| EAN | 0841872160665 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
The enhanced Kontour™ K2W Wall Mount Articulating Arms are great solutions for the office, healthcare facilities, or public spaces. The K2W mounts provide unlimited manual height adjustment on the Pole for optimal ergonomic positioning for any application.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 18.1 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 2 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Chief K2W110B monitor mount / stand 76...
Login for pricing
|
Bestseller
Ergotron LX Series Desk Mount LCD Arm...
Login for pricing
|
Hot Product
Ergotron Neo Flex 33-387-085 monitor m...
Login for pricing
|
Recommended
Ergotron Neo Flex Dual Monitor Lift St...
Login for pricing
|
New
Lindy Triple Bracket Curved Arm, Black
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Single Monitor Stand - Ad...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K2W110B
|
45-241-026
|
33-387-085
|
33-396-085
|
40956
|
ARMPIVSTND
|
| Manufacturer |
Chief
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|
3 to 4
|
1 to 2
|





