We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 3m OM4 50/125 LC-LC Duplex Aqua LSOH 1.8mm Minizip Fibre Patch Lead
SKU
MZ4LCLC3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3m OM4 50/125 LC-LC Duplex Aqua LSOH 1.8mm Minizip Fibre Patch Lead
- OM4 (50/125) Duplex Fibre Lead
- LC-LC High-Quality Connectors
- Aqua Blue LSOH Outer Sheath
- 1.8mm Duplex Cable
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | MZ4LCLC3 |
| EAN | 5056750328418 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Out of Stock |
Our LC-LC OM4 Minizip Multimode fibre optic patch leads are typically used in 10, 40 and 100Gb/s applications, where the high bandwidth requirements and transmission distances have shown a need for a higher performing Multimode system.
The 1.8mm Minizip sheath is a 40% reduction in size from our standard 3.0mm fibre patch leads, which is particularly useful in high density patching scenarios and where cable management is restricted.
OM4 Minizip Multimode fibre optic patch leads are backwards compatible with OM3
All assemblies are fully tested during manufacturing and are supplied with test results.
OM4 Minizip Multimode patch leads are supplied with a strain relief boot and 1.8mm Aqua LSOH cable jacket as standard.
Non-stocked configurations (length, colour, connectors and cable type) can be manufactured to meet specific requirements - PLEASE CONTACT SALES FOR MORE INFORMATION
The 1.8mm Minizip sheath is a 40% reduction in size from our standard 3.0mm fibre patch leads, which is particularly useful in high density patching scenarios and where cable management is restricted.
OM4 Minizip Multimode fibre optic patch leads are backwards compatible with OM3
All assemblies are fully tested during manufacturing and are supplied with test results.
OM4 Minizip Multimode patch leads are supplied with a strain relief boot and 1.8mm Aqua LSOH cable jacket as standard.
Non-stocked configurations (length, colour, connectors and cable type) can be manufactured to meet specific requirements - PLEASE CONTACT SALES FOR MORE INFORMATION
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Cable diameter | 1.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cablenet 3m OM4 50/125 LC-LC Duplex Aq...
Login for pricing
|
New
Videk 50/125 OM2 LC to SC Duplex Fibre...
Login for pricing
|
Videk 50/125 OM2 LC to ST Duplex Fibre...
Login for pricing
|
Bestseller
Videk 9/125 OS1/OS2 LC to LC Duplex Fi...
Login for pricing
|
Popular
Videk 50/125 OM2 LC to LC Duplex Fibre...
Login for pricing
|
Videk 62.5/125 OM1 LC to SC Duplex Fib...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MZ4LCLC3
|
3182A-3
|
3181A-0.5
|
3180B-1
|
3180A-1
|
3182-2
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|





